Facebook
Twitter Linkedin

Brytyjczycy szukają sposobów na utrzymanie obywatelstwa Unii Europejskiej

Spora część brytyjskiego społeczeństwa z żalem przyjmuje przyszłą utratę praw obywatelskich związanych z Brexitem, głównie możliwości swobodnego poszukiwania zatrudnienia w innych krajach kontynentu, dostępu do służby zdrowia

Od daty referendum w sprawie Brexitu znacznie więcej rodowitych mieszkańców UK stara się zachować formalną więź z Europą w postaci unijnego paszportu. Liczby mówią o wyraźnym wzroście: w 2015 roku tylko 1800 osób wystąpiło o uzyskanie obywatelstwa któregoś z krajów członkowskich, w 2016 roku już ponad 5 tysięcy, a w ubiegły roku aż 12 994 osoby.

Dokąd najczęściej

Najpopularniejszym kierunkiem dla Brytyjczyków starających się o drugi paszport są Niemcy; tu odpowiednio na przestrzeni dwóch ostatnich lat odnotowano skok z 594 wnioskowanych spraw w 2015 roku do aż 7 493 w 2017 roku. W przypadku państwa znajdującego się na drugim miejscu w rankingu – Francji – nastąpił wzrost z 320 podań w 2015 roku do 1 518 w ubiegłym roku. Trzecia jest Belgia z podobnym, bo ponad dziesięciokrotnym wzrostem liczby podań. Znacznie też więcej osób wystąpiło o obywatelstwo Irlandii Północnej. W sumie w 2017 roku prawie trzynaście tysięcy mieszkańców UK starało się o paszport innego kraju Unii Europejskiej. W zdecydowanej większości osoby starające się o dodatkową narodowość deklarują również zachowanie brytyjskiego obywatelstwa.

Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Bowiem w przypadku najpopularniejszych w tym kontekście Niemiec, przepisy tego kraju zezwalają na posiadanie drugiego obywatelstwa tylko innego kraju Unii Europejskiej. Tak więc plan niektórych starających się może się nie powieść i będą zmuszeni dokonać wyboru między obywatelstwami.

Sposoby by uzyskać paszport UE mimo wszystko

Spora część brytyjskiego społeczeństwa z żalem przyjmuje przyszłą utratę praw obywatelskich związanych z Brexitem, głównie możliwości swobodnego poszukiwania zatrudnienia w innych krajach kontynentu, dostępu do służby zdrowia i szkół czy zarejestrowania własnej firmy. Ci, którzy pragną zachować dotychczasowe uprawnienia mają do rozważenia kilka opcji:

Powrót
Porozmawiaj z konsultantem