Facebook
Twitter Linkedin

Jak wziąć udział w wyborach i zagłosować za granicą?

Obywatele polscy przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Dla nich zostało utworzonych 320 obwodów głosowania...

Zapewnij sobie głos do 10-go października!

Tylko do czwartku 10-go października 2019 roku jest czas na elektroniczną rejestrację dla obywateli Polski przebywających za granicą i chcących zagłosować.

Przypominamy, że głosowanie do Sejmu i Senatu RP odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 października 2019 r., a lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Kto może zagłosować za granicą?

Obywatele polscy przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Dla nich zostało utworzonych 320 obwodów głosowania. Prawo głosowania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ma osoba, która:

Zgłoszeń można dokonać online pod linkiem: https://ewybory.msz.gov.pl/. Do rejestracji wystarczą dane z dokumentu tożsamości. Proces rejestracji zajmuje mniej niż 5 minut.

Uwaga! Powinno się wydrukować lub zachować otrzymane mailem „potwierdzenie złożenia wniosku o wpisanie do spisu wyborców za granicą”.

Na kogo można głosować w obwodach utworzonych za granicą?

Tradycyjnie, głosując za granicą możemy oddać swój głos jedynie na listy warszawskie, a dokładniej na kandydatów do Sejmu z okręgu nr 19 w Warszawie, a do Senatu z okręgu nr 44 w Warszawie. W okręgu nr 19 w Warszawie, na pierwszych miejscach poszczególnych komitetów wyborczych znajdują się:

Natomiast Kandydatami do Senatu RP z okręgu wyborczego nr 44 są:

Gdzie można zagłosować za granicą?

Pełną listę Komisji Wyborczych utworzonych dla polskich obywateli przebywających za granicą znajdziecie wchodząc na stronę: https://pkw.gov.pl/pliki/1568809429_D2019000176701.pdf

Pamiętaj, że Twój głos w tym dniu jest ważny. Sprawdź więcej informacji w poradniku „co zrobić, aby zagłosować za granicą” opublikowanym przez Państwową Komisję Wyborczą: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/aktualnosci/35772

Pamiętaj o wyborach i oddaj swój głos! Korzystaj z demokracji, nie zawsze w przeszłości mieliśmy taką możliwość!

Powrót
Porozmawiaj z konsultantem