Facebook
Twitter Linkedin

Kurs funta a wybory parlamentarne w Szkocji

  • Sebastian Stanowski
  • Źródło: FX City

Niepewność polityczna może mieć wpływ na kurs brytyjskiej waluty. Powstanie "superwiększości" postawić może Wielką Brytanię przed nie lada problemem i wpłynąć na przyszły kształt państwa.

Nadchodzą wybory do Parlamentu Szkockiego, data to 6 maja 2021r. Kampania wyborcza rozpoczęła się już 25 marca br. Bieżące sondaże sugerują, że większość mogą uzyskać partie niepodległościowe. Scottish National Party pod przywództwem Nicoli Sturgeon wyrasta na lidera w wyścigu po rządowe teki. Co więcej, pozostałe siły niepodległościowe, czyli Partia Zielonych, oraz kierowana przez Alexa Salmonda, nowopowstała Partia Alba wyraźnie deklarują, iż gotowe są popierać wolnościowe dążenia Szkocji.

Niepewność polityczna może mieć wpływ na kurs brytyjskiej waluty. Powstanie "superwiększości" postawić może Wielką Brytanię przed nie lada problemem i wpłynąć na przyszły kształt państwa. Nie jest jednak tajemnicą, iż napięcie pomiędzy Szkocją, a resztą Królestwa znacznie wzrosło po Brexicie (Szkoci w zdecydowanej większości opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej, tylko 38 procent głosujących poparło opuszczenie tej organizacji).

Należy wspomnieć, iż specjaliści Westpac, jednego z największych banków w Australii raczej bagatelizują korelacje pomiędzy Szkockimi dążeniami niepodległościowymi, a nagłym spadkiem kursu funta. Według ich opinii, nawet jeśli dojdzie do rozłamu Zjednoczonego Królestwa, a funt szterling padnie tego ofiarą, spadki będą chwilowe i stosunek do euro i dolara szybko się ustabilizuje.

Jak będzie faktycznie?  Dowiemy się już wkrótce.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu FX City.

Powrót
Porozmawiajmy GG Chat