Facebook
Twitter Linkedin

Podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

  • Kajetan Soliński
  • Źródło: England.pl

Bank of England po raz drugi od czasu wielkiego kryzysu z 2008 r. podniósł stopy procentowe. Jest to zarazem najwyższy poziom od dziewięciu lat i zaledwie druga podwyżka w ciągu ostatniej dekady

Dzisiaj Bank Anglii po raz drugi od czasu wielkiego kryzysu z 2008 r. podniósł stopy procentowe. Jest to zarazem najwyższy poziom od dziewięciu lat i zaledwie druga podwyżka w ciągu ostatniej dekady. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości analityków. Brytyjska waluta, od momentu ogłoszenia postanowienia BOE zaczęła intensywnie poprawiać swoje notowania.

Główna stopa została podniesiona o 0,25% - do pułapu 0,75%. Ponieważ jest to dopiero druga podwyżka od 2007 r., od czasu kryzysu wywołanego przez upadek banku Lehmann Brothers, dlatego stopy znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od marca 2009 r. W międzyczasie BOE podnosił oprocentowanie tylko jeden raz - na początku listopada 2017 r. Członkowie brytyjskiego banku centralnego podjęli decyzję jednogłośnie i zapowiedzieli też konieczność dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Poziom wydatków na skup aktywów pozostał niezmieniony i nadal wynosi 435 mld funtów.

Według prognoz, dzięki temu posunięciu, w 2019 r. inflacja powinna spowolnić do 2,2% - z obecnego poziomu przekraczającego nieco 2,3%. Mimo gwałtownej aprecjacji funta, tuż po ogłoszeniu decyzji Bank of England, to właśnie takiego ruchu oczekiwała większość analityków.

Powrót
Porozmawiajmy GG Chat